LYCRA

LYCRA

Lycralı kumaşlar çok çabuk esner ve eski haline dönebilen kumaşlardır. Ayrıca çabuk kuruyan, yıkanabilir, ren verilebilir ve terle temasta bozulmayan kumaşlardır.

Lycra DuPont tarafından 1950’lerin sonunda korsede kullanılan lastiğe bir alternatif olarak geliştirilmiştir. Spandex veya elastan olarak da bilinen bu kumaş 1960’lara gelindiğinde kayak kıyafetleri, mayo ve dikişsiz iç giyim için en çok tercih edilen kumaş haline geldi. 1970‘lerde ise dans pistleri ve spor salonlarının gözdesiydi.

1980’lerde modacılar lycranın çorap ve iç çamaşırındaki temel ve vazgeçilmez materyal oluşunun farkına vararak bu kumaşa bir şans verdiler ve Tunuslu tasarımcı Azzedine Alaia bu alanda başarılı örnekler verdi. Öyle ki vücudu saran başarılı kıyafetleri ve zekice yerleştirilmiş fermuar detayları sayesinde King Of Cling (Vücudu Saran Elbiselerin Kralı) ünvanı ile anılmıştır.

1989’da Herve Leger imzalı bandaj elbiseler piyasaya çıktı. Vücudu saran bu elbiseleri tasarlamak için gök kuşağı renkleri ve lycralı kumaştan yatay şeritler kullandı. 2000’lerin sonuna gelindiğinde Kanadalı tasarımcı Mark Fast Alaia’in moda duruşuna seksi dekolteler katarak Vogue’dan şu yorumu almıştı ‘’Örümcek ağı kadar ince ancak Spanx (korse) kadar güçlü’’